Kas yra tikslinės ilgesnės trukmės refinansavimo operacijos (TITRO)?
2021 m. kovo 30 d. (atnaujinta 2024 m. rugsėjo 13 d.)
ECB vykdo tikslines ilgesnės trukmės refinansavimo operacijas (TITRO), kad pasiūlytų bankams ilgesnės trukmės paskolas palankiomis sąlygomis. Tai padeda bankams skolinti įmonėms ir namų ūkiams, o tai savo ruožtu užtikrina, kad mūsų pinigų politikos poveikis pasiektų gyventojus visoje euro zonoje.
Kaip viskas veikia? Nuo mūsų įprastų atvirosios rinkos operacijų TITRO skiriasi trimis aspektais:
- TITRO, kaip galima spėti ir iš pavadinimo, skirtos specialiam tikslui – palaikyti arba didinti bankų skolinimą įmonėms ir vartotojams.
- Dalyvavimui TITRO keliamos tam tikros sąlygos. Bankai gali pigiai skolintis iš ECB tik tuo atveju, jei pasiskolintus pinigus jie teikia žmonėms ir įmonėms kaip paskolas. Didžiausia suma, kurią bankai gali pasiskolinti, priklauso nuo jų suteiktų paskolų įmonėms ir gyventojams (neįtraukiant paskolų būstui įsigyti) dalies. Kuo daugiau bankas yra paskolinęs įmonėms ir gyventojams prieš TITRO pradžią, tuo daugiau jis gali pasiskolinti per šias operacijas.
- Tikslinėmis ilgesnės trukmės refinansavimo operacijomis siūlomos ilgesnės trukmės paskolos. Jas reikia grąžinti tik po ketverių metų, o tai yra gerokai vėliau, negu skolinantis pagal ECB standartines likvidumą teikiančias priemones. Tai suteikia bankams stabilų ir patikimą finansavimą.
Kodėl vykdome TITRO?
TITRO padeda palaikyti ekonomikos aktyvumą ir užtikrinti, kad įmonės ir gyventojai ir toliau gautų lėšų, kurių jiems reikia išsilaikyti ir investuoti. TITRO yra viena iš pagrindinių priemonių, prireikus padedančių ECB užtikrinti palankias finansavimo sąlygas. Bankai gali būti tikri, kad tol, kol jie prisideda užtikrinant skolinimą įmonėms ir namų ūkiams, jie patys galės skolintis už palankią kainą. TITRO yra paskatinimas bankams skolinti, kai priešingu atveju jie nebūtų linkę teikti paskolų.
Skatindamos bankus skolinti, TITRO padeda užtikrinti, kad mūsų pinigų politika būtų naudinga ekonomikai. Paskolomis įmonėms ir namų ūkiams finansuojamos investicijos ir skatinamas prekių ir paslaugų pirkimas, ypač tada, kai ekonomika susiduria su rimtais sunkumais.
ECB pradėjo tris TITRO serijas: 2014 m. – TITRO I, 2016 m. – TITRO II ir 2019 m. – TITRO III.
TITRO III atliko svarbų vaidmenį kovojant su koronaviruso sukelta krize
TITRO III buvo viena iš mūsų pagrindinių priemonių kovojant su koronaviruso sukeltos krizės poveikiu ekonomikai. Bankai galėjo skolintis iš ECB už palankią –1 % dydžio palūkanų normą. Tai reiškia, kad jiems taikyta palūkanų norma buvo 0,5 procentinio punkto mažesnė už ECB palūkanų normą naudojantis indėlių galimybe. Tokia mažesne palūkanų norma bankams buvo atsilyginama už tai, kad jie ir toliau skolino įmonėms ir namų ūkiams. Šias palankesnes sąlygas bankams siūlėme nuo 2020 m. birželio 24 d. iki 2022 m. birželio 23 d.
Tai skatino bankus daugiau skolinti, o šios palankios sąlygos buvo atitinkamai taikomos ir skolinant įmonėms bei namų ūkiams, siekiant padėti jiems lengviau įveikti koronaviruso sukeltą krizę. Trečiąją TITRO seriją sudarė 10 operacijų, kiekvienos iš jų trukmė – treji metai (ankstesnių TITRO terminas – iki ketverių metų). Tai reiškia, kad bankai pasiskolintą sumą turi grąžinti per trejus metus. TITRO III buvo pradėtos vykdyti 2019 m. rugsėjo mėn. – prieš koronaviruso sukeltos krizės smūgį ekonomikai. Reaguojant į krizės daromą poveikį, programa buvo pakoreguota 2020 m. kovo, balandžio ir gruodžio mėn. Paskutinė operacija buvo įvykdyta 2021 m. gruodžio mėn.
TAIP PAT SKAITYKITE