Keresési lehetőségek
Kezdőlap Média Kisokos Kutatás és publikációk Statisztika Monetáris politika Az €uro Fizetésforgalom és piacok Karrier
Javaslatok
Rendezési szempont
  • A KORMÁNYZÓTANÁCS KÖZLEMÉNYE

A monetáris politika megvalósítását szolgáló működési keret módosítása

13 március 2024

  • A Kormányzótanács továbbra is a betéti rendelkezésre állás kamatlábának (DFR) kiigazításával irányítja a monetáris politikai alapállást
  • A likviditásnyújtás széles eszköztár alkalmazásával zajlik
  • Az irányadó refinanszírozási művelet (MRO) központi szerepet játszik a bankok likviditásigényének a kielégítésében, és továbbra is olyan rögzített kamatú tendereken keresztül zajlanak, amelyek teljes allokációt biztosítanak széles fedezeti kör ellenében
  • Az MRO és a DFR közötti kamatrés 2024. szeptember 18-tól 15 bázispontra szűkül
  • A keret főbb paramétereit a tervek szerint 2026-ban, illetve szükség esetén korábban felülvizsgáljuk az addig szerzett tapasztalatok alapján

Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa a mai napon úgy határozott, hogy módosítja a monetáris politika megvalósításához használt működési keretet. A módosítás a jegybanki likviditásnyújtás módját érinti, ahogy a bankrendszerben levő többletlikviditás – miközben az elkövetkező években jelentős marad – fokozatosan visszaesik. A működési kerettel a cél a rövid lejáratú pénzpiaci kamatok olyan irányítása, amely szoros összhangban van a Kormányzótanács monetáris politikai döntéseivel. A működési keret felülvizsgálatát 2022 decemberében jelentettük be, hogy az eurorendszer mérlegének normalizálódásával párhuzamosan biztosan megfelelő maradjon.

A Kormányzótanács a következő alapelvekben állapodott meg, amelyek a jövőben a monetáris politika megvalósítását vezérlik:

  • Eredményesség: A működési kerettel a fő cél, hogy segítségével az EU-szerződésben foglalt rendelkezéseknek megfelelően lehessen megvalósítani a monetáris politikai alapállást. Ennek legjobb módja a rövid lejáratú pénzpiaci kamatoknak szorosan a monetáris politikai döntésekkel összhangban való irányítása. A pénzpiaci kamatok bizonyos volatilitása tolerálható feltéve, hogy nem mossa el a tervezett monetáris politikai alapállásra vonatkozó jelzést.
  • Teherbírás: A működési keretnek teherbírónak kell lennie a különféle monetáris politikai konfigurációk, pénzügyi és likviditási környezet mellett, és összhangban kell lennie az EKB monetáris politikai stratégiájában meghatározott monetáris politikai eszköztár használatával. Az eurorendszer olyan széles eszköztár összeállításával tervez jegybanki tartalékot nyújtani, amely lehetővé teszi a bankrendszer eredményes, rugalmas és stabil likviditási forrással való ellátását, ezáltal támogatva a pénzügyi stabilitást is.
  • Rugalmasság: Az euroövezet bankszektora a bankok mérete, üzleti modellje és földrajzi elhelyezkedése tekintetében nagy és változatos. Ezért a bankok igényein alapuló, elasztikus jegybankitartalék-nyújtás a legalkalmasabb arra, hogy a likviditást eredményesen szétterítsük az egész euroövezet bankrendszerében, és hogy elősegítsük a likviditási sokkhatások rugalmas semlegesítését.
  • Hatékonyság: A hatékony működési keret alkalmas a kívánt monetáris politikai alapállás megvalósítására, nem zavarja meg azt, tiszteletben tartja az arányosság elvét, és figyelemmel van a nettó mellékhatásokra, többek között a pénzügyi stabilitási kockázatokra. Emellett a keret meg kell hogy őrizze a pénzügyi rendszer jó állapotát. A pénzügyi szempontból jó állapotú mérleg támogatja a jegybanki függetlenséget, lehetővé teszi a monetáris politika zökkenőmentes folytatását.
  • Nyitott piacgazdaság: A működési keret kialakításának összhangban kell lennie a piacok zökkenőmentes, rendezett működésével, ideértve a pénzpiacokat is, amelyek szorosabban kapcsolódnak monetáris politikánk megvalósításához. Ez kedvez a hatékony erőforrás-elosztásnak, az eredményes árfolyamképzési mechanizmusnak és a zökkenőmentes monetáris politikai transzmissziónak.
  • Másodlagos cél: Amennyiben a működési keret különféle konfigurációi egyaránt hozzájárulnak a monetáris politikai alapállás eredményes megvalósításához, a működési kerettel szemben elvárás, hogy előmozdítsa az EKB másodlagos célja, az Európai Unió általános gazdaságpolitikájának támogatása érdekében folyó munkáját – különös tekintettel a zöld gazdaságra való áttérésre – az EKB elsődleges, árstabilitási céljának sérelme nélkül. Ebben az összefüggésben a működési keret kialakítása során arra törekszünk, hogy beépítsük az éghajlat-változási megfontolásokat a strukturális monetáris politikai műveletekbe.

Ezeknek az alapelveknek megfelelően a Kormányzótanács a működési keret következő fő paramétereiből és jellemzőiből álló csomagban állapodott meg:

  • A Kormányzótanács továbbra is a DFR-en keresztül irányítja a monetáris politikai alapállást. A rövid lejáratú pénzpiaci kamatok esetében arra számít, hogy a DFR közelében alakulnak, ugyanakkor némi volatilitás tolerálható, amennyiben nem zavarja meg a szándékolt monetáris politikai alapállásra vonatkozó jelzést.
  • Az eurorendszer széles eszköztár alkalmazásával nyújt likviditást, többek között a rövid lejáratú hitelműveletekkel (azaz MRO-kkal) és a három hónapos, hosszabb lejáratú refinanszírozási műveletekkel (LTRO-kkal), valamint a későbbiekben a strukturális, hosszabb lejáratú műveletekkel és egy strukturális értékpapír-portfólióval.
  • Az MRO-kat továbbra is rögzített kamatú, teljes allokációjú tendereljárással végzi, és központi szerepet szán nekik a bankok finanszírozási igényének a kielégítésében. A partnerkör általi felhasználásuk a monetáris politika zökkenőmentes menetének szerves része.
  • A három hónapos LTRO-kat szintén rögzített kamatú, teljes allokációjú tendereljárással folytatjuk.
  • Kiigazítjuk az MRO-kamatlábakat oly módon, hogy az MRO és a DFR kamatrését a mostani 50 bázispontról 15 bázispontra csökkentjük. A szűkebb kamatrés a heti műveletekben való ajánlattételt ösztönzi, így a rövid lejáratú pénzpiaci kamatok a DFR közelében valószínűsíthetők, emellett határt szab a rövid lejáratú pénzpiaci kamatvolatilitás potenciális terének. Teret hagy ugyanakkor a pénzpiaci aktivitásnak, és ösztönzőket teremt a bankoknak, hogy piaci alapú finanszírozási megoldásokat keressenek. Az aktív oldali rendelkezésre állás (MLF) konstrukcióját is kiigazítjuk oly módon, hogy az MLF-kamatláb és az MRO-k kamata közötti rés 25 bázisponton változatlan marad. A fenti módosítások a 2024. évi hatodik tartalékolási időszakban lépnek hatályba, amely 2024. szeptember 18-án kezdődik.
  • Az új strukturális hosszabb lejáratú refinanszírozási műveleteket és értékpapír-portfóliót a későbbiekben vezetjük be, amint az eurorendszer mérlege ismét tartósabb jelleggel bővülni kezd, figyelembe véve a régebbi kötvényállományokat. A fenti műveletek lényegesen hozzájárulnak a bankszektor autonóm tényezőkből és a tartalékkötelezettségből származó strukturális likviditási igényeinek fedezéséhez. A strukturális refinanszírozási műveletek és a strukturális értékpapír-portfólió kalibrálása a fenti alapelveknek megfelelően zajlik majd úgy, hogy a monetáris politika alapállásának megzavarását elkerüljük. A Kormányzótanács a monetáris politikai döntéseinek megfelelően arra számít, hogy az eszközvásárlási program (APP) és a pandémiás vészhelyzeti vásárlási program (PEPP) alatt megszerzett portfóliók folyamatosan leépülnek.
  • A bankok kötelező tartalékképzését meghatározó tartalékráta változatlanul 1% lesz, és a kötelező tartalék kamatozása is marad 0%.
  • A refinanszírozási műveletekhez fennmarad a széles fedezeti keret.

Ahogy a pénzügyi piacok, hitelintézetek és partnerek alkalmazkodnak a likviditási környezetnek az eurorendszer mérlegének szűkülésével párhuzamosan végbemenő változásaihoz, a Kormányzótanács gondosan nyomon fogja követni a többletlikviditás alakulását és eloszlását, a pénzpiaci kamatok képződését, a bankok tartalékigényének alakulását, valamint a ma bejelentett paramétereken belül a pénzpiacok és a tágabb pénzügyi piacok működését. A Kormányzótanács a szerzett tapasztalatok alapján 2026-ban felülvizsgálja a működési keret főbb paramétereit, és szükség esetén készen áll kiigazítani a keret kivitelét és paramétereit annak érdekében, hogy megőrizze a monetáris politika megvalósítása és a lefektetett alapelvek közötti összhangot. Sor kerül az új hosszabb lejáratú refinanszírozási műveletek és az új strukturális portfólió kialakításának mélyreható elemzésére is.

A média képviselői kérdéseikkel szíveskedjenek Lena-Sophie Demuthot keresni. Tel.: +49 162 2952316.

Megjegyzés

  • Míg a működési kerettel a cél a rövid lejáratú pénzpiaci kamatok olyan irányítása, amely szoros összhangban van a Kormányzótanács monetáris politikai döntéseivel, a monetáris politikát a Kormányzótanács monetáris politikai stratégiája vezérli.
KAPCSOLAT

Európai Központi Bank

Kommunikációs Főigazgatóság

A sokszorosítás a forrás megnevezésével engedélyezett.

Médiakapcsolatok