Testiranje detektora autentičnosti novčanica
Svrha
Nacionalne središnje banke Eurosustava proizvođačima detektora krivotvorina, ili njihovim ovlaštenim zastupnicima, nude mogućnost testiranja takvih detektora s pomoću širokog raspona reprezentativnih uzoraka krivotvorenih euronovčanica kako bi ih podržale u razvoju i unapređenju njihovih proizvoda. Europska središnja banka objavljuje informacije o testiranim detektorima kako bi korisnicima pomogla u odabiru dostupnih detektora.
Detektori krivotvorina mogu pomoći trgovcima na malo i ostalim korisnicima euronovčanica u otkrivanju krivotvorina, ali ne mogu u cijelosti zamijeniti prosudbu korisnika na temelju zaštitnih obilježja novčanica (vidi informacije o zaštitnim obilježjima euronovčanica).
Nacionalne središnje banke testiraju svaki detektor u skladu sa zajedničkim postupcima Eurosustava, koji obuhvaćaju provjeru sposobnosti detektora da:
- uspješno otkrije krivotvorene euronovčanice iz kompleta uzoraka krivotvorenih novčanica (»provjera sposobnosti otkrivanja krivotvorina«)
- uspješno prepozna autentične euronovčanice iz kompleta uzoraka autentičnih novčanica (»provjera sposobnosti prepoznavanja«).
Svrha tih testova nije utvrđivanje je li detektor prilagođen korisnicima, siguran ili trajan, kao ni je li njegovo servisiranje jednostavno itd.
Područje primjene
Testiraju se isključivo automatski detektori. Riječ je o detektorima koji vizualnim ili zvučnim signalom, ili tekstom na zaslonu, pokazuju je li provjerena novčanica autentična.
Vrste detektora autentičnosti koje su prikladne za testiranje mogu se podijeliti na:
- samostojeće detektore autentičnosti novčanica s ulaznim pretincem za pojedinačne novčanice (nije podržana obrada svežnjeva novčanica) – kategorija 1.a
- module za prihvat novčanica s ulaznim pretincem za pojedinačne novčanice (nije podržana obrada svežnjeva novčanica) za ugradnju u uređaje kao što su prodajni automati – kategorija 1.b
- uređaje za brojenje i provjeru autentičnosti novčanica u svežnjevima koji nisu prikladni za testiranje prema Odluci ESB/2010/14 (tj. uređaji za brojenje bez automatiziranog izdvajanja sumnjivih novčanica) – kategorija 2.
Oprema za provjeru autentičnosti, kao što su povećala i UV svjetiljke, koja rezultat provjere autentičnosti ne prikazuje automatski i stoga korisnik mora odlučiti je li provjerena novčanica autentična, nije obuhvaćena tim testiranjima. Nisu obuhvaćeni ni uređaji za obradu novčanica (vidi rezultate testiranja uređaja za obradu novčanica).
Postupci testiranja
Provjera sposobnosti otkrivanja krivotvorina provodi se s pomoću standardiziranog kompleta uzoraka, koji se sastoji od autentičnih euronovčanica, reprezentativnih krivotvorenih euronovčanica pronađenih u optjecaju i dodatnih primjeraka koje je izradio Eurosustav reproduciranjem i uključivanjem određenih svojstava euronovčanica.
Na mrežnim stranicama ESB-a objavljuju se isključivo vrste detektora koje su uspješno otkrile sve krivotvorine iz kompleta uzoraka. Vrste detektora čije testiranje nije bilo uspješno ne objavljuju se.
Provjera sposobnosti prepoznavanja provodi se s pomoću kompleta uzoraka koji se sastoji od 20 autentičnih i prikladnih euronovčanica svih serija i apoena koje određena vrsta detektora podržava. Na mrežnim stranicama ESB-a objavljuju se isključivo vrste detektora koje su prihvatile 90 % autentičnih i prikladnih euronovčanica iz kompleta uzoraka te se navodi postotak euronovčanica koje su detektori ispravno prepoznali kao autentične.
Razdoblje valjanosti rezultata testiranja
Rezultati testiranja objavljuju se na ovim mrežnim stranicama u roku od mjesec dana od završetka testiranja. S obzirom na pojavljivanje novih krivotvorenih euronovčanica i na redovito posuvremenjivanje kompleta uzoraka, informacije o testiranom detektoru uklonit će se s mrežnih stranica ESB-a 12 kalendarskih mjeseci od kraja mjeseca objave, osim u slučaju da je detektor ponovno uspješno testiran tijekom godišnjeg testiranja ili tijekom ponovnog ad hoc testiranja koje je provela nacionalna središnja banka. U slučaju da testiranje određene vrste detektora bude neuspješno ili proizvođač odbije dostaviti vrstu detektora radi testiranja, informacije o toj vrsti detektora odmah će se ukloniti s popisa. Svi sažetci izvješća o testiranju koje nacionalne središnje banke dostave proizvođaču detektora ili proizvođačevom ovlaštenom zastupniku valjani su isključivo za uvjete testiranja na datum testiranja i za razdoblje tijekom kojeg su rezultati testiranja objavljeni na ovim mrežnim stranicama.
Budući da se u bilo kojem trenutku mogu pojaviti nove krivotvorine euronovčanica čija se obilježja razlikuju od obilježja krivotvorina uporabljenih tijekom testiranja, važno je napomenuti da rezultati provjere sposobnosti otkrivanja krivotvorina i provjere sposobnosti prepoznavanja objavljeni na ovim mrežnim stranicama pokazuju isključivo sposobnost testiranog detektora da otkrije krivotvorine u kompletu uzoraka uporabljenom prilikom provjere na datum testiranja (vidi rezultate testiranja detektora autentičnosti novčanica)
Podnesite zahtjev za testiranje proizvoda
Testiranja pomažu proizvođačima da razviju i poboljšaju detektore autentičnosti novčanica. Proizvođači detektora (ili njihovi ovlašteni zastupnici) trebali bi se obratiti nacionalnoj središnjoj banci kako bi podnijeli zahtjev za (ponovno) testiranje, koje se ne naplaćuje (vidi popis podataka za kontakt s nacionalnim središnjim bankama).