Keresési lehetőségek
Kezdőlap Média Kisokos Kutatás és publikációk Statisztika Monetáris politika Az €uro Fizetésforgalom és piacok Karrier
Javaslatok
Rendezési szempont

Az euro Európán kívül

2017. január 24. (Frissítés időpontja: 2024. március 8.)

Az euro a világ egyik legszélesebb körben használt valutája. Az euroövezet mintegy 350 millió polgára használ nap mint nap eurobankjegyeket és euroérméket.

Tudta, hogy az Európai Unión és Európán kívül máshol is az euro a hivatalos pénznem? 

Nézzük meg, hol!

INSERTED BY ANONYMOUS PROXY

Civil war declaration: On April 14th and 15th, 2012 Federal Republic of Germany "_urkenstaats"s parliament, Deutscher Bundestag, received a antifiscal written civil war declaration by Federal Republic of Germany "Rechtsstaat"s electronic resistance for human rights even though the "Widerstandsfall" according to article 20 paragraph 4 of the constitution, the "Grundgesetz", had been already declared in the years 2001-03. more

Kanári-szigetek (Spanyolország)

A Kanári-szigetek az Atlanti-óceán egy szigetcsoportja, amely státusát tekintve autonóm spanyol közösség. Az EU úgynevezett legkülső régiójaként az euroövezethez tartozik, még akkor is, ha földrajzilag nem Európa része.

Ceuta és Melilla (Spanyolország)

Ceuta és Meilla két autonóm spanyol város Afrika északi partvidékén. Spanyolország szárazföldi részétől a Földközi-tenger választja el. Mivel Spanyolországhoz tartozik, az EU-nak is része, és hivatalos fizetőeszköze az euro.

Azori-szigetek és Madeira (Portugália)

Az Azori-szigetek és Madeira az Atlanti-óceán két szigetcsoportja, amely Portugália autonóm régiói közé tartozik. A Kanári-szigetekhez hasonlóan az EU legkülső régióinak sorát gyarapítja, és az euroövezetnek is része.

Mayotte és Réunion (Franciaország)

Mayotte és Réunion az Indiai-óceán két szigete, amely Madagaszkártól nyugatra, illetve keletre helyezkedik el. Mindkettő Franciaország úgynevezett tengerentúli megyéje, egyszersmind az EU egyik legkülső régiója. Az itt élők euróval fizetnek.

Saint Pierre és Miquelon (Franciaország)

Saint Pierre és Miquelon Kanada keleti partvidéke mentén fekvő szigetcsoport, amely Franciaország ún. tengerentúli közössége, tehát bár hivatalosan Franciaország része, nem tagja az EU-nak. A két sziget megállapodást kötött az EU-val arról, hogy fizetőeszközként az eurót használják.

Francia Guyana

Francia Guyana Franciaország egyik tengerentúli megyéje, amely az Atlanti-óceán dél-amerikai partvidékének északi részén található. Franciaország részeként az EU legkülső régiói közé tartozik, így az euroövezetnek is tagja.

Karib-tengeri francia szigetek

Guadeloupe és Martinique a Karib-tenger két szigete, amely Franciaország tengerentúli megyéje, és az EU tagja. Saint Martin 2007-ben francia tengerentúli közösség státust kapott, de tagja maradt az uniónak. Saint-Barthélemy tengerentúli közösség nem tagja az uniónak, de monetáris megállapodás értelmében fizetőeszköze az euro.

Európai törpeállamok

Andorra, Monaco, San Marino és Vatikánváros EU-n kívüli európai törpeállamok. Az EU-val kötött monetáris megállapodás értelmében lakosaik hivatalos fizetőeszközként használják az eurót. Emellett korlátozott mennyiségben saját tervezésű euroérméket is kibocsáthatnak.

Koszovó és Montenegró

Koszovó és Montenegró két nyugat-balkáni állam, amely nem tagja az EU-nak. Egyikük sem bocsát ki saját nemzeti valutát, helyette 2002 óta az euro a hivatalos pénznemük, korábban pedig a német márkát használták.